JEOL Prize and Lecture

jeol

| JEOL | JEOL UK | JEOL Resonance ESR |

The JEOL Student Lecture Competition was started at the ESR Group Meeting at Lancaster University in 1997. In subsequent years the lectures have gained huge popularity and prestige. There are three or more 20 minute lecture slots allocated for these lectures at the Annual International Meeting and the winner is chosen by the Committee.

JEOL Prize application

The competition is open to PhD students and to postdoctoral researchers in their first year of work. To submit your abstract for the JEOL competition, please tick the relevant box in the Annual International Meeting abstract submission form.

JEOL prize winner 2015 2017 JEOL Prize winners

The lectures are judged by the ESR Group Committee on the basis of both the scientific content and the quality of presentation. The winner of the competition is presented with a monetary prize and an engraved medal from JEOL.


Past JEOL Lectures


2017
Dennis Bücker: Laser-Induced Magnetic Dipolar Spectroscopy.
Reuben Harding: Observation of a Clock Transition in the EPR Spectrum of 15N@C60.
Nurit Manukovsky (runner-up): Time Domain Simulation of Gd3+—Gd3+ DEER.
Sabine Richert (runner-up): Through-Bond and Through-Space Electronic Communication in Linear and Cyclic Copper Porphyrin Nanostructures.
Jason Sidabras (winner): Planar Micro-Resonators and Micro-Helix Geometries for Studying Protein Single Crystals with X-band EPR.

2016
Dmitry Akhmetzyanov (runner-up): Pulse EPR Dipolar Spectroscopy with High-Spin Mn2+ Ions.
Maria Grazia Concilio: MD and multifrequency EPR studies of the dynamics of the MTSL spin-label in the activation loop of Aurora-A kinase.
Matthew Dale (runner-up): Preferential orientation and annealing kinetics of the carbon interstitial in diamond characterised by ESR.
David Goodwin: Optimising an echo with feedback control.
Artem Gorodetskii: Functional EPR imaging of isolated and perfused rat hearts: monitoring of tissue oxygenation and pH.
Karin Halbmair: High-resolution measurement of long-range distances in RNA: pulsed EPR spectroscopy with TEMPO-labelled nucleotides.
Andrei Kuzhelev: Room-temperature electron spin relaxation of nitroxides immobilized in trehalose.
Michael Lerch (winner): Exploring protein conformational landscapes with site-directed spin labelling and pressure-resolved DEER.
Michael Stevens: Tripartite Motif Family Proteins as a Playground for Pulsed Electron Paramagnetic Resonance.
Satoru Yamamoto (runner-up): Quantum dynamics of a biradical molecule for ESR quantum computing.

2015
Claire Motion (runner-up): Enhancing sensitivity and modulation depth in high field PELDOR experiments.
Andrin Doll (winner): High-sensitivity Gd(III) DEER with composite chirp pulses.
Angeliki Giannoulis: Metal ions in PELDOR spectroscopy.
Gary Wolfowicz: Improving spin coherence and control in donors in silicon.
Bouchra Hajjaj: Development of new radical labelling strategies for cysteine rich proteins.
Christopher Engelhard (runner-up): Cellular metabolites enhance light sensitivity through alternate electron transfer pathways in Arabidopsis cryptochrome.

2014
Maya Abou Fadel: Chemometrics tools for the separation of chemical contributions in EPR spectroscopy.
Luca Garbuio: Gd(III) – nitroxide DEER on proteins: chemo-selective labelling, technique optimization and combination with paramagnetic NMR.
Thomas Keevers: Spectroscopic Investigation of Spin-Dependent Optoelectronic Pathways in Organic Devices.
Daniel Klose (winner): Tracing the transient conformational signal in bacterial phototaxis using SDSL-EPR spectroscopy.
Eline Koers: NMR-based Structural Biology enhanced by Dynamic Nuclear Polarization at high magnetic field.
Johannes McKay: Orientation selective PELDOR measurements of the Rx spin label.
Claudia Tait: EPR study on triplet state delocalisation in conjugated porphyrin systems.
Mika Tamski: Electrochemical Electron Paramagnetic Resonance utilizing microelectrodes and loop gap resonators

2013
Johannes McKay (runner-up): Accurate orientation PELDOR measurements and analysis using rigid spin labels at high fields.
Christopher Hartland (winner): Electron Paramagnetic Resonance Studies on Oxygen Doped CVD Diamond.
Gary Wolfowicz: Atomic clock transitions in bismuth donors in silicon.
Junjie Liu: High-Field Electron Paramagnetic Resonance Studies of Anisotropic Molecular Magnets.
Benesh Joseph: Mechanism of vitamin B12 transport by the E.coli ABC importer BtuCD-F revealed by pulsed EPR spectroscopy.
Daniel Klose (runner-up): Comparing spin label dynamics and DEER- and FRET distances in experiments versus simulations.
Dennis Kurzbach: Applications of DEER in Complex Systems.
Morgan Bye: Complex docking models – elucidating protein-protein interactions with EPR.

2012
Alice Bowen (winner): Utilizing the TWT linear region: Double Electron-Electron Resonance (DEER) with multiple excitation pulses and dead-time free three-pulse DEER.
Ilia Kaminker (runner-up): A Novel Triple Resonance Correlation Sequence for Resolving and Assigning Signals in ELDOR-detected NMR Spectra.
Tomasz Mazur: EPR/HYSCORE and DFT study of nickel adducts with O2, CO and NO molecules encaged in zeolites.
Christoph Meier (runner-up): Microcrystalline Silicon: Orientation dependence of light induced EDMR signals.
Gunnar W. Reginsson: Trityl, a new spin label for nanometer distance measurements.

2011
Ivan Krstic: In-cell PELDOR on Nucleic Acids.
Petra Lueders (winner): Distance Measurements on Lanthanide Ion – Nitroxide Radical Spin Pairs in the Nanometre Range by Relaxation Enhancement.
Maxie Roessler: A Single Supernumerary Cysteine Adjacent to the Proximal Fe-S Cluster Confers Oxygen Tolerance on a [NiFe]-Hydrogenase.

2010
Lisa Castelli: Coexistence of quantum and classic behaviour in EMR spectra of magnetic nanoparticles and molecular nanomagnets.
Hans Moons (winner): CW and pulsed EPR characterization of soluble metal phthalocyanines lacking C-H bonds.
Richard M. Brown: Electron spin coherence times of metallofullerenes.

2009
Angelika Boer (winner): Anisotropy in Molecular Magnetism; Magnetic Exchange Coupling of Octahedral Cobalt(II) Ions.
Susanna Pudollek: EPR and 55Mn-ENDOR Spectroscopy of the S2-state Multiline Signal of Photosystem II.
Bela Bode: Exotica in pulsed dipolar spectroscopy; cobalt(II)-nitroxide distances and spatial distribution of nitroxides in membranes and detergent.

2008
Sofie Cambré: Characterisation of cobalt(II)porphyrin / carbon nanotube nanohybrids by electron paramagnetic resonance and optical spectroscopy.
Micha Kuzdza: Simulation of the experimental EPR spectra and application of GHOST condensation method in investigation of membrane localization of isoflavone genistein.
Aleksei Volkov (winner): Pulse EPR studies of membrane protein structure and folding on example of LHCIIb.

2007
Olivier Rival: Pulsed ESR study of relaxation times in molecular magnets: Enough time for quantum information processing?
Christopher T. Rodgers: Advances in optically-detected low-field EPR.
Sharon Ruthstein (winner): Characterization of nanostructures at equilibrium and during the synthesis of mesoporous materials by Double Electron-Electron Resonance.

2006
Janet E. Lovett (winner): Testing the Limits of the DEER Method for Distance Measurements in Proteins.
Riccardo Garzelli: Bifunctional spin labels in probing reactions in vesicles.
Alexey E. Silakov: Investigation of the active site of the Fe-only hydrogenase from Desulfovibrio Desulfuricans, using pulse EPR techniques.

2005
Malika Bouterfas (winner): Longitudinally detected ESR (LODESR) using miniaturized Hall sensors.
Katerina Pirker: The Influence Of Oxidation Conditions On Free Radical Formation In Kaempferol.
Evi Vinck: The Electronic Structure of Cobalt Jacobsen’s Catalyst.

2004
Dariush Hinderberger (winner): Polyelectrolytes and their Counterions Studied by EPR Spectroscopy.
Robert Hodgkins: Towards the Use of Nanoporous Solids as Catalytic Supports.
Maria Fittipaldi: The Electronic Structure of the Type 2 Copper Site of a Dioxygenase Protein by Single Crystal EPR at 95 GHz.

2003
Stefan Stoll (winner): A robust and fast algorithm for the computation of cw EPR resonance fields.
Franco Bella: Kinetic EPR studies on 1-methyl-2,5-cyclohexadiene-1-carboxamides: release of amino-acyl radicals and their cyclisation.
Antonio Alberola Catalan: EPR studies on an organic molecular magnet.

2002
Anna Ferretti (winner): EPR study of iron-doped MFI zeolite and silicalite catalysts: effect of treatments after synthesis.
Monica Loyo: Fe3+ in near-stoichiometric LiNbO3 and LiTaO3.
Sam Smith: Investigation of the origins of the DMPO-OH radical adduct in the reaction between alkaline hydrogen peroxide and iminium compounds.

2001
Ping Huang Kenéz: Three and four step oxidation of mixed-valence Mn-dimers; mimicking the oxygen evolving complex in photosystem II.
Mario Chiesa: Surface Point defects on ionic oxides; structure, location and reactivity monitored by EPR.

2000
Dafna Arieli: New Opportunities Offered by High-Field EPR/ENDOR in the Structural Characterization of Mn(II) Sites in Zeolites.
R.A. Eichel: Magnetic Field Orientation Wiggling EPR.
Leon V. Jackson: Generation of C-Centred Radicals from Cyclohexadiene Derivatives: Determination of Key Rate Parameters by EPR Spectroscopy.

1999
C. Boam: Characterisation of the radical product formed from the reaction of Nitric Oxide with DBNBS.
N. Harden: Magnetic and electrochemical communication through ligands in oligonuclear metal complexes.
Steve Ward: The interplay of electronic, steric and stereoelectronic effects in hydrogen atom abstraction of SO4 radical, revealed by EPR spectroscopy.
P. Tordo: Design and use of new nitrones for spin trapping in free radical biology.

1998
K. Sabbe: Study of strongly overlapping Rh2+ EPR spectra by high resolution magnetic resonance techniques.
J. Geimer: Study of structure and kinetics of pyramidine radicals in aqueous solution by Fourier transform electron spin resonance.
H. Vercammen: A 9.5 GHz and 95 GHz ESR study of a Rh2+ dimer center in NaCl single crystals: discriminating between g-anisotropy and fine structure terms.

1997
C.A. Jenkins: An EPR Spin Trapping Study of Free Radical Intermediates Formed during the Heterogeneous Photocatalytic Mineralisation of Aldehydes.
K. Fraser: An EPR Investigation into Living Free radical Polymerization.
P. Navasumrit: Potential Role of Ethanol generated Hydroxyethyl radicals in the heptatotoxicity of Ethanol.